De tre gårdar som nominerades 2016 var:

  • Kalvstallet på Svedens gård, Dala Järna, Ann och Janne Eriksson
  • Kostallet på Böbble, Rockneby, Veronica och Lennart Svenzén
  • Maskinhallen på Vässby, Brålanda, Kjell och Dick Johansson

Vinnare blev Mjölkkostallet på Nöbble med motiveringen:

”En djärv och innovativ framtidssatsning där sol och himmel speglas i byggnadens tak. Ny och fräck byggnadsform kring en mjölkproduktion med egen energiproduktion.”

 

De fyra gårdar som nominerades 2015 var:

  • Hallbyggnad på Forsby säteri, Vingåker, Niklas Lundberg
  • Gårdsbutiken på Gunnarshög, Hammenhög, Gunnar och Lisbeth Nilsson, Erik Nilsson och Anja Persson
  • Kläckäggstall och packeri på Kärrabo, Bergkvara, Martin, Yvone och Pär Aspernäs
  • Bränneriet på Lyngby Gård, Everöd, Ingvar Svensson och Maria Hofvendahl Svensson

Vinnare blev Kläckäggstall och packeri på Kärrabo med motiveringen:

”Där formen fått följa funktion och produktion som sammantaget gett en anläggning med bästa miljö för människor och djur. Trots sin storlek väl anpassad i landskapet.”

 

De tre gårdar som nominerades 2014 var:

  • Mjölkkostallet på Rånäs, Norrtälje, Siv och Thomas Bäck
  • Gårdsbutiken på Västerslät, Kalmar, Håkan och Anna Västerslät
  • Mjölkkostallet på Långby, Näsviken, Urban och Anna-Karin Holmkvist

Vinnare blev Mjölkkostallet på Rånäs med motiveringen:

”En djärv byggnation med nya lösningar i full harmoni med det befintliga.”

 

De tre gårdar som nominerades 2013 var:

  • Ekonomibyggdnaderna på Sund, Skärplinge, Håkan och Mårten Westbom
  • Magasinet på Eknäs, Södertälje, Lars Miller och Kerstin Samrell
  • Borgeby Gårdshotell, Borgeby, Benkt Persson och Liselotte Linder Persson

Vinnare blev Ekonomibyggnaderna på Sund med motiveringen:

”Med det lilla extra i form och detaljer har här skapats utrymme för effektivt och k­reativt lantbruksföretagande.”

 

De tre gårdar som nominerades 2012 var:

  • Dikosstallet på Bratteborg, Bratteborg, Ingvar Sandahl
  • Servicehuset på Karlsborg, Ljunbyholm, Ove Nilsson
  • Mejeriet på Skottorp, Skottorp, Ingmarie Müller-Uri

Vinnare blev Mejeriet på Skottorp med motiveringen:

”En pånyttfödd ladugård – med innovation i tradition och väl synligt mathantverk i tidlöst hushantverk.”

 

De tre gårdar som nominerades 2011 var:

  • Djupströstallet på Olof Lars Gård, Tvååker, Fredrik och Mattias Lindeberg
  • Dikostallet vid Ökna & Nynäs Jordbruk, Tystberga, driftchef Ulf Segerström
  • Gårdsslakteriet Lindås, Karlstad, Elsa och Esben Magnussen

Vinnare blev Gårdsskalteriet Lindås med motiveringen:

”En byggnad full med framtidstro, som på ett föredömligt sätt infogats i landskapet och formats i en tidlös traditionell anda.”

 

De tre gårdar som nominerades 2010 var:

  • Johan och Carina Lindqvist, Ulvhults säteri, Hjo
  • Sven-Erik och Magnus Johansson, Nibble Gård, Västerås
  • Per-Erik Hansson, Ingelstorps Gård, Bjuv

 Vinnare blev Nibble Gård med motive­ringen:

”Med siktet inställt på framtiden! Där byggnadernas funtionella element medvetet och professionellt ingår i kompositionen av en helhet som smyger in den stora anläggningen i det omgivande landskapet.”

 

De tre gårdar som nominerades 2009 var:

  • Torbjörn och Katharina Sollerhed, Jularps Gård, Höör
  • Sven-Åke och Birgitta Larsson, Örums Nygård, Löderup
  • Håkan och Marie Jönsson, Skönadal, Brantevik

Vinnare blev Jularps Gård med motive­ringen:

”Kvalitet och substans i tidlös gårdsmiljö, med ny byggnad för ny  verksamhet med utgångspunkt i lantbrukets traditionella värden. Klassiskt – nytt i gammalt.”

 

De fyra gårdar som nominerades 2008 var:

  • Roland och Agneta Pettersson,
    Gate Lantbruk, Eriksberg
  • Aron och Björn Cedergren,
    Christinelunds Gård, Vassmolösa
  • Familjen Wiström och arkitekt Håkan Ekerå,
    Ottenby Kungsgård, Öland
  • Bert-Inge Jönsson,
    Sörgården Karlshaga, Tibro

Vinnare blev Otten­by Kungs­gård med motive­ringen:

”Med upp­finningsrikedom och om­tanke om detaljer har de skapat en rationell byggnad, djärvt placerad i en mycket känslig och historisk miljö.”

 

De tre gårdar som nominerades 2007 var:

  • Carl-Erik Ehrenkrona,
    Hulterstad Egendom, Vadstena
  • Jan Brink,
    Tullstorps Gård, Hässleholm
  • Lars Norrman & Åse Roos,
    Lyckås Gård, Höganäs

Vinnare blev Tullstorp med följande motivering:

”Med känsla för hus och hästar, helhet och detaljer samt form och funktion har Jan Brink utvecklat Tullstorp till en anläggning med förankring i traditionen på väg in i framtiden.”

 

De tre gårdar som nominerades 2006 var:

  • Hargs Egendom AB,
    Löhammar gård, Östhammar
  • Agneta och Lars Svensson,
    Odensviholm, Gamleby
  • C-G Wachtmeister,
    Wanås, Kristianstad

Vinnare blev Löhammar för sitt innovativa dikostall med följande motivering:

”Fritt tänkande utifrån funktion och kunskap om lantbrukandets förutsättningar rörande klimat och natur har givit en byggnad med tydlig och självständig karaktär. Den smälter väl in i det omgivande landskapet och utrycker förtroende för framtiden.”